Lapset lukevat printtilehtiä – ”Myös rauhallisemmalle, keskittymistä vaativalle medialle on lasten arjessa paikkansa”
Sanoman lastenlehdistä sekä Aku Ankka että HS Lasten uutiset kasvattivat lukijamääräänsä. Aku Ankan lukijamäärä on yhteensä 446 000, kun huomioidaan KMT:n lukijamäärä yli 15-vuotiaissa sekä alle 15-vuotiaiden lukemista mittaavan Yippee 2026 -tutkimuksen lukijamäärä.
HS Lasten uutisten vastaava lukijamäärä on 237 000 – edellisvuoteen verrattuna kasvua on huikeat 20 %. Lukijoissa korostuvat erityisesti 6–14-vuotiaat.
”On tosi ilahduttavaa nähdä, että lasten paperilehtien lukeminen kasvaa. Lasten mediankäytöstä puhuttaessa huomio kiinnittyy helposti ruutuaikaan ja someen ja niiden vaaroihin, mutta tulos kertoo, että myös rauhallisemmalle, keskittymistä vaativalle medialle on lasten arjessa paikkansa”, sanoo HS Lasten uutisten vt. esihenkilö Anniina Rimpiläinen.
”Lasten uutisten tehtävä on tehdä maailmasta lapsille ymmärrettävä: kertoa isoista ja vaikeistakin uutisista tavalla, joka ei turhaan pelota, mutta samalla tarjota iloa, puuhia ja lasten omasta elämästä nousevia aiheita”, Rimpiläinen kertoo.
Lasten oma maailma vie toimittajia vaihteleville juttukeikoille. Viime aikoina lehdessä on esimerkiksi pohdittu Bubs-karkkien suosiota, seurattu k-pop-tanssista innostuneita nuoria ja harjoiteltu lasten kanssa syysmetsään eksymistä – ja sieltä pois löytämistä.
”Meillä lapset pääsevät ääneen itse, ja he muistuttavat meitä jatkuvasti siitä, ettei lasten maailmassa ole erikseen tärkeitä ja höpsöjä aiheita. Samassa lehdessä voidaan aivan hyvin pohtia maailmanpolitiikkaa, kouluruokaa ja sitä, miksi muurahaiset ovat tärkeitä. Ehkä Lasten uutisten vetovoima on juuri siinä”, Rimpiläinen summaa.